header-sun1

تفاوت محصولات مراقبت از پوست در مردان و زنان

محصولات مراقبت از پوست برای خانم ها و آقایان به سبب تفاوت هایی که از نظر علمی در نوع پوست آنها وجود دارد متفاوت بوده و خانم ها و آقایان برای حصول نتایج موثر حتما باید در انتخاب نوع محصول مورد نظر خود دقت و توجه لازم را داشته باشند. در این مقاله به بیان چند مورد از تفاوت های میان پوست خانم ها و آقایان پرداخته شده تا اهمیت تفکیک کرم های مراقبت از پوست بر اساس جنسیت روشن تر شود.

  • میزان کلاژن در پوست آقایان بیشتر است

میزان تراکم کلاژن در پوست مردان بیشتر از پوست زنان است و مردان چربی کمتری در زیر پوست خود دارند. کاهش تراکم کلاژن از جمله دلایل پیری پوست و بروز چین و چروک است. از آنجایی که میزان کلاژن در پوست زنان کمتر است، پوست آنها ۱۵ سال سریع‌‌تر از پوست مردان پیر می‌شود. این موضوع دلیل دیگری است که نشان می‌دهد مصرف محصولات ضد چروک مردانه کارایی کافی برای تحریک ساخت کلاژن در پوست زنان و پیشگیری از بروز چین و چروک ندارد.

  • میزان ترشح چربی در پوست آقایان بیشتر است

بعد از سن بلوغ میزان ترشح سموم در پوست مردان نسبت به پوست زنان بیشتر است. این موضوع به ترشح آندروژن ارتباط دارد و به همین دلیل است که مردان در مقایسه با زنان بیشتر دچار آکنه می‌شوند و جوش‌ها در آنها ماندگار‌‌تر است. از آنجا که مردان دارای پوست روغنی چرب تر از زنان دارند، استفاده از یک پاک کننده خوب برای جلوگیری از آکنه، جوش، بسیار مفید است.

  •  پوست آقایان خشن‌‌تر و پرمو‌‌تر است

پوست مردان ضخیم‌‌تر است و کلاژن بیشتری دارد و طبیعی است که ساختارش زمخت و خشن باشد. در ضمن موی مردان در مقایسه با موی زنان ضخیم‌‌تر است. معمولا محصولات مردانه برای خانم‌ها قوی‌تر است و باعث خشکی پوست در آنها می‌شود. در ضمن تقویت‌کننده‌های موی مردانه و شامپوها سبب ضخیم شدن مو در خانم‌ها و حجیم شدن آن نمی‌شود.

  •  پوست آقایان مثل پوست خانم‌ها حساس نیست

پوست زنان در مقایسه با پوست مردان حساس‌‌تر است. این موضوع بدان معنی است که پوست زنان در برابر تهاجمات خارجی سریع‌‌تر قرمز و ملتهب می‌شود. استفاده از برخی محصولات مردانه روی پوست زنان می‌تواند سبب حساسیت و بروز التهاب شود.

از آنجا که پوست زنان نازکتر است  باید سعی کنند از محصولات مراقبت از پوست که با پوست آنها سازگار باشند استفاده کنند. با استفاده از پاک کننده های مناسب سلول های مرده  پوست از بین می روند و منافذ پوست، تمیزتر می شود  و در نتیجه پوست سالم میشود.

  • پوست آقایان مرطوب تر است

مردان به طور کلی پوست مرطوب تری دارند ، اما به هر حال نیاز به مرطوب کننده دارند  . پوست خشک می تواند  رنگ پوست را تغییر دهد و در نهایت به اگزما مبتلا شوند. پس از اصلاح، مرطوب کننده باید استفاده شود.

خانم ها و مخصوصا کسانی که پوست های حساس تر و خشک تری دارند بهتر است پس از پاکسازی، از  مرطوب کننده پوست استفاده کرده و آن را دوباره جوان و با روغن مناسب و ویتامین های لازم تقویت کنند. از آنجا که پوست زنان  به آسانی خشک می شود، بطور مرتب باید از مرطوب کننده استفاده کنند. همچنین درمان های ضد پیری باید از سن ۲۵ سالگی آغازشود.

البته معمولا کرم های مرطوب کننده به صورت مشترک می تواند مورد استفاده خانم ها و آقایان قرار بگیرد؛ اما اصولا خانم ها نیاز بیشتری به رطوبت رسانی به پوست خود دارند

  • آقایان کمتر از خانم‌ها دچار سلولیت می‌شوند

میزان چربی زیر پوستی در زنان بیش از مردان است. به همین دلیل احتمال بروز سلولیت در زنان بیشتر است. محصولات مردانه خاصیت ضدسلولیت ندارند.

shaiving
sunscreen

               پوست خانم‌ها از پوست آقایان روشن‌تر است

  • پوست خانم‌ها معمولا روشن‌تر از پوست آقایان است و به همین علت معمولا اثر ضدآفتاب و خواص آنتی‌اکسیدانی کرم‌های زنانه بیشتر است. از سوی دیگر، پوست آقایان (به دلایل ذکر شده در بالا) در برابر نور خورشید مقاوم‌‌تر است و به همین دلیل می بایست از ضد آفتاب هایی با SPF  بالاتر استفاده کنند. اما خانم ها می توانند از کرم های محافظت در برابر آفتاب  که سطح SPF پایین تر دارند را انتخاب کنند، چون پوست زنان دارای رنگدانه های عمیق نیست. استفاده از ضدآفتاب مردانه هم برای خانم‌ها مناسب نیست زیرا فرمول شیمیایی متفاوتی دارد، اما آقایان می‌توانند از کرم ضدآفتاب زنانه استفاده کنند زیرا میزان فاکتورهای محافظتی در آن بالاتر است.

    در کل مصرف محصولات مردانه شاید در کوتاه‌مدت و در سنین جوانی آسیب‌زننده نباشد، اما به مرور و با بالا رفتن سن به نفع خانم‌هاست که فقط از محصولات مخصوص بانوان استفاده کنند. ضمنا آقایان هم برای تاثیر پذیری بیشتر از محصولات مراقبتی پوستی بهتر است از محصولات ویژه آقایان استفاده نمایند

بالا