جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

آفتاب علاوه بر مزایای بیشماری که دارد، یکی از مهمترین عوامل از بین بردن جوانی و ایجاد کننده چروک های پوستی می باشد مراقبت از پوست در برابر فتاب بسیار مهم است. دوری از آفتاب ، استفاده از فرآوردی ضد آفتاب و کرم های حاوی ویتامین C که میتواند اثر بخشی ضد آفتاب ها را بیشتر کند از جمله راهکارهای مراقبت از پوست در برابر آفتاب می باشند. در این مقاله در نظر داریم روش های اصولی جهت مراقبت از پوست در برابر آفتاب را بررسی کنیم.

کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب ها مهمترین و اصلی ترین وسیله برای محافظت از پوست در برابر آفتاب می باشد.اشعه خورشید متشکل از چندین جزء مختلف است اشعه ماورا بنفش (UV) بر اساس طول موج به سه دسته تقسیم می شود:

یک کرم ضد آفتاب دارای فاکتور های مختلفی است. اصلی ترین و معروفترین آن ها فاکتور محافظتی یا SPF نام دارد. در ادامه بیشتر با این فاکتورها آشنا می شویم.

SPF

این فاکتور نشان دهنده نسبت زمان ایجاد التهاب در پوست با استفاده از ضد آفتاب به زمان ایجاد التهاب در پوست بدون استفاده از ضد آفتاب است. بطور ساده،SPF مبين ميزان تاخير در زمان ايجاد التهاب در پوست مي باشد زماني كه ضد آفتاب استفاده شده است. این پارامتر به دو صورت آزمایشاهی و انسانی اندازه گیری می شود.
لازم به ذکر است که مقدار SPF فقط میزان محافظت در مقابل اشعه UVB را نشان میدهد و بهتر بگوییم همان ارتباط بین زمان ایجاد التهاب در پوست که هر چقدر این فاکتور بیشتر باشد این التهاب نسبت به زمانی  که ضد آفتاب مصرف نشده زودتر اتفاق می افتد. 
در استانداردهای کشورهای مختلف فاکتورهای ديگری بر روی ليبل ضد آفتاب ثبت می گردد که نشان دهنده محافظت محصول در مقابل UVA می باشد. متاسفانه UVA مانند نوع B  ایجاد التهاب و سوختگی نمیکند تا شخص متوجه شود. و از طرف دیگر نوع A بر خلاف نوع B  از ابر و حتی شیشه عبور میکند و موجب پیری و چروک و گاهی بیماری های پوستی مانند سرطان می گردد. بنابراین استفاده از کرم هایی که نظیر کرم ویتامین C  که اثربخشی ضد آفتاب ها را تقویت میکنند اهمیت ویژه پیدا می کنند.

در مورد اعداد مربوط به پارامتر SPF نیز در استانداردهای جهانی حد اکثر میزان آن +50  ذکر شده است . گاهی افراد به اشتباه   SPFبالا را نشان دهنده محافظت کامل دربرابر آفتاب میداننداما این باوری اشتباه است  چرا که هیچ ضد آفتابی حتی اگر بشکل کاملا صحیح مصرف شود نمی تواند محافظت صد در صد به همراه داشته باشد. در تحقيقات مشخص شده است که اکثر مصرف کنندگان ضد آفتاب بشکل صحيح اين محصولات را استفاده نمی کنند زيرا در حالت ايده آل بايد يک پوشش کامل بر روی پوست آن هم15 الی 20 دقيقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن استفاده شود. اين مقدار در آزمايشگاه برابر  دو ميلی گرم برای هر سانتی متر مربع از پوست می باشد. که در خيلی از محصولات بصورت 2 بند انگشت يا حتی قاشق چايخوری توضيح داده شده است.

توجه داشته باشید که ضد آفتاب ها نیاز به تمدید مجدد در فواصل زمانی 3 الی 4 ساعت دارند. بهتر است از استفاده از آن در دور چشم ها ( برای پیشگیری از آب مروارید ) خودداری نمایید و اطراف گردن و زیر چانه را هم با ضد آفتاب پوشش دهید.

فیلترهای شیمیایی

ضد آفتاب عموما ترکیبات آروماتیکی دارای یک یا چند گروه کربونیل هستند. این ترکیبات شیمیایی از جمله اوو بنزن ، اشعه های پر قدرت فرابنفش را جذب کرده و به سطح بالاتری از انرژی برانگیخته می شوند و در نهایت این انرژی را به شکل تضعیف شده ایی به محیط باز می گردانند.

 

فیلترهای غیر شیمیایی (فیزیکی یا مینرال)

 مثال های معروف آنها زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید هستند، این توانایی را دارند که اشعه های فرابنفش نور خورشید را منعکس و پراکنده کنند. شکل میکرونیزه فیلترهای فیزیکی بیشترین اثربخشی را در محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب دارند.

ویتامین C چگونه باعث اثربخشی بیشتر ضد آفتاب می شود؟

لیپوزوم ویتامین C موجود در این فراورده حاوی منیزیم اسکوربیل فسفات می باشد که به نحو موثری به داخل پوست منتقل می شود ودر آنجا رادیکالهای آزاد را از بین می برد و ساخت کلاژن را تحریک می کند. لیپوزوم ویتامین C دارای خواص فوق العاده ای می باشد که از آن جمله می توان به افزایش الاستیسیته پوست ،افزایش رطوبت ،کاهش چروکهای سطحی ، سفت کردن بافت پوست ، لایه برداری سطحی و روشن کنندگی پوست اشاره نمود.
رتینول فعال ترین فرم ویتامین A می باشد، که سبب کاهش عمق چروکهای سطح پوست و بهبود الاستیسیته آن می شود.تماس با اشعه آفتاب سبب آسیب فیبرهای کلاژن و الاستین می شود که این امر خود سبب پیری زودرس پوست می شود. رتینول به نحو موثری پوست را در مقابل آسیب ناشی از اشعه آفتاب حفظ می کند. به منظور به حداکثر رساندن خواص رتینول ،در این فراورده از فرم لیپوزوم رتینول استفاده شده تا نفوذ آن به لایه های زیرین به بیشترین مقدار ممکن برسد.

لایه سطحی پوست توسط لایه هایی از فیبر های پوستی که عمدتا کلاژن و الاستین هستند و به عنوان بافت محافظ شناخته می شوند پشتیبانی می شوند.فضای بین این بافت اسفنجی توسط آب ،پروتئین و هیالورونیک اسید پرشده است .
هیالورونیک اسید استفاده شده در این فراورده که به روش بیو تکنولوژی تهیه شده دارای تمایل زیادی در اتصال به ملکولهای آب دارد. لذا سبب تشکیل یک لایه ویسکوالاستیک در سطح پوست می شود که تبخیر آب از سطح پوست را کاهش می دهد و باعث پایداری رطوبت در سطح پوست می شود. به این ترتیب این ماده سبب بهبود الاستیسیته و نرمی پوست می شود. این ماده در جوانی به فراوانی در پوست یافت می شود لیکن با افزایش سن، تاثیراشعه آفتاب و یا آلودگی هوا از بین می رود. هیالورونیک اسید موجود در این فراورده به علت اثر طولانی مدت و مرطوب کنندگی شدید به کار رفته است.

طریقه استفاده

صبح یا شب مقدار کافی از کرم را بر روی پوست تمیز صورت و گردن با حرکات رو به بالا ماساژ دهید تا جذب شود. در صورت مصرف کرم به هنگام صبح ، پس از جذب کامل کرم ویتامین C استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می شود.

برای ارسال دیدگاه، شما باید وارد شوید (لینک ورود.

بالا