0

دسته بندی

پن چیست و چه تفاوتی با صابون دارد؟


شوینده های غیر صابونی یا پن ها برای انواع پوست های نرمال، حساس، خشک، جوش دار و ... مناسب هستند. این محصول جایگزین مناسبی برای صابون است و یک پاک کننده قوی و خوب به شمار می آید. هر پوستی یک PH مخصوص به خود دارد. درست است که با صابون به راحتی می توان انواع آلودگی ها را از روی پوست پاک کرد اما از طرفی هم PH  پوست را بر هم می زند و باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود.


مقدار PH پن چیزی حدود 5.5 است که به هیچ وجه باعث به وجود آمدن مشکلات پوستی یا بیشتر شدن مشکلات نمی شود. بر هم زدن PH پوست توسط صابون های با PH بالا باعث مشکلات متعددی می شود. به طور مثال زیاد بودن PH یا قلیایی باعث به وجود آمدن چربی، آکنه و رشد باکتری ها می شود. اما کم شدن PH در به وجود آمدن چین و چروک و ایجاد  حساسیت های پوستی تاثیر دارد. حفظ این تعادل با شوینده های غیر صابونی به راحتی انجام می شود.
از لحاظ ظاهری پن ها کاملا شبیه صابون هستند یعنی حالتی قالبی و جامد دارند اما به دلیل تفاوت در PH بیشتر استفاده می شوند. باید گفت این محصولات آرایشی تنها برای شستشوی صورت نیستند و برای انواع پوست ها، درمان التهاب ناشی ادرار کودکان یا زخم بستر، درمان لک و آکنه در قسمت های مختلف بدن و ... استفاده می شوند و در افزایش گردش خون تاثیر مثبت دارند.

تفاوت صابون با پن چیست؟


صابون ها از لحاظ ظاهری شبیه به پن ها  هستند. ترکیبات صابون ها حاوی نمک و اسیدهای چرب است که آلودگی و چربی روی پوست را پاک می کند. اما از آنجا که PH بالاتری نسبت به PH  طبیعی پوست دارد باعث بر هم خوردن تعادل پوست می شود و حین شستشو هم چربی های مفید پوست را هم از بین می برد. در این صورت مشکلات پوستی و خشکی تشدید می شود. شاید شما با استفاده از صابون برای پوست بدن مشکلات آنچنانی را تجربه نکنید. اما پوست صورت حساس تر و با استفاده از صابون رطوبت آن کاملا گرفته می شود و خطر تحریک پذیری پوست بیشتر می شود.

انواع پن ها

پن های شستشوی صورت همانند سایر محصولات آرایشی و بهداشتی برای انواع پوست های مختلف تولید می شود. پوست معمولی، پوست خشک، پوست حساس و جوش دار و .... همگی دارای یک PH جداگانه هستند. انتخاب نوع مناسب آن کمک می کند تا به مرور زمان پوستی شاداب و سالم داشته باشید. در زیر به بررسی انواع این محصول و کارایی آن ها می پردازیم.


شوینده های غیر صابونی روشن کننده پوست

اگر دارای پوستی لک دار و تیره هستید می توانید از پن روشن کننده و ضد لک استفاده کنید. این محصول پوست را عمیقا پاکسازی می کند. از آنجا که وجود PH در این محصول کاملا کنترل شده است پس باعث از بین رفتن چربی مفید پوست و خشکی نمی شود. مصرف مداوم آن باعث حفظ طراوت پوست و از بین رفتن لک و تیرگی می شود.


شوینده های غیر صابونی ضد جوش

افراد دارای پوست های مستعد جوش و لک همیشه نگرانی های خاص خود را دارند و به احتمال زیاد محصولات مراقبتی و بهداشتی زیادی را مصرف می کنند. جوش های سرسیاه و سرسفید بسیار آزار دهنده هستند. برای رفع این مشکلات انتخاب محصولات مناسب قدم ابتدایی در درمان است.پن هایی که دارای خواص آنتی باکتریال هستند و اجازه برهم زدن چربی پوست را نمی دهند، گزینه مناسب برای درمان هستند. استفاده مداوم از این محصول باعث می شود که چربی های اضافه از سطح پوست حذف شوند و باعث انسداد منافذ و در نتیجه جوش و آکنه نشوند.شما برای درمان جوش و جای جوش میتوانید از پن ضد آکنه حاوی 10% گوگرد فولیکا استفاده کنید.


شوینده های غیر صابونی رطوبت رسان

پوست های خشک و حساس برای اّبرسانی بیشتر نیاز به تقویت دارند. پن های رطوبت رسان مواد مغذی لازم برای حفظ رطوبت را به پوست می رسانند و چربی های لازم و ضروری پوست را حفظ می کنند. در نتیجه این تقویت سبب رفع خشکی و حساسیت می شود.

استفاده از پن بهتر است یا صابون؟

بیشتر افرادی که پوست بسیار چربی دارند مداوم از صابون استفاده می کنند. شاید صابون خشکی پوست را رفع کند اما به مرور  چربی های مفید را هم از بین می برد. در نتیجه تلاش پوست برای تنظیم چربی بیشتر می شود و امکان چرب تر شدن پوست بیشتر می شود. سبوم که یک چربی طبیعی در پوست است ماهیت اسیدی دارد اما صابون ها ماهیت قلیایی دارند و همین مسئله باعث می شود تا خط دفاعی پوست آسیب ببیند.با توضیحات عنوان شده از تفاوت پن و صابون به وضوح می توانیم دریابیم که پن ها گزینه ی مناسب تر و بهتری برای پوست هستند. PH طبیعی پوست حدود 5.5 است پس پوست دارای خواص اسیدی ضعیف است و همین مسئله باعث می شود تا رشد و تکثیر میکروب ها محدود شود. اما زمانی که فرد از یک شوینده ی نامناسب استفاده می کند این PH افزایش پیدا میکند و رشد میکروب ها و باکتری ها روی سطح پوست افزایش پیدا میکند. از آنجا که مدل هایی از این محصول PH نزدیک به پوست نرمال دارند پس این تعادل به هم نمی خورد و زمینه حساسیت های پوستی کاهش پیدا می کند.

مزایای استفاده از پن نسبت به صابون

•    قدرت پاک کنندگی و شویندگی  پن ها مناسب است
•    از بروز جوش و آکنه جلوگیری می کنند
•    استفاده از پن ها برای مصرف روزانه هیچ گونه عوارضی ندارند
•    با مصرف پن احساس کشیدگی پوست و خشکی نخواهید داشت
•    این محصولات فاقد مواد قلیایی و صابونی است
•    حفظ رطوبت پوست و کمک به سلامت پوست
•    این محصولات دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند
•    به تاخیر انداختن پیری زودرس پوست و کمک به داشتن پوست شفاف


 


 

 

برچسب ها:
دیدگاه شما چیست؟