0

آموزش برنزه کردن با آفتاب


برنزه کردن با آفتاب یکی از رایج ترین روش ها برای برنزه کردن پوست است. اگر شما تمایل دارید به کمک نور خورشید پوست خود را برنزه کنید بهتر است نکاتی را مد نظر داشته باشید تا از وارد شدن آسیب های جدی به پوست تان جلوگیری شود.


نحوه برنزه کردن با آفتاب 


برنزه کردن پوست هیچوقت از مد نمی افتد به همین دلیل اغلب خانم ها و آقایان با پوست روشن تمایل برای ایجاد تغییرات قابل توجه در ظاهر پوست خودشان را دارند. برای برنزه شدن پوست از روش های مختلف نظیر سولاریوم و ... می توانید استفاده کنید. اگر شما تمایل دارید پوست تان را به کمک روشی طبیعی برنزه نمایید بهتر است از برنزه کردن با آفتاب غافل نشوید. 

 

آموزش برنزه کردن پوست با آفتاب 


برای برنزه کردن پوست با آفتاب بهتر است طبق مراحل زیر پیش بروید تا به پوست بدن تان آسیبی وارد نشود : 

1.    لایه برداری پوست : 


بهتر است از قبل از برنزه کردن با آفتاب ، پوست تان را با استفاده از یک لایه بردار مناسب لایه برداری کنید. اگر پوست تان را به کمک روشی مناسب لایه برداری نکنید به احتمال زیاد بعد از برنزه شدن پوست شما خشک می شود و پوسته ریزی می کند. 


2.    پوشیدن لباسی مناسب : 


برای برنزه کردن پوست با آفتاب لباسی مناسب بپوشید. در صورت تمایل لباس هایی نظیر مایو زنانه، مایو مردانه، تاپ و شلوارک و ... را برای دراز کشیدن در زیر نور خورشید بپوشید. 


3.    استفاده از محصولات روغن برنزه و ضد آفتاب : 


برای پیشگیری از سوختن پوست می توانید قبل از دراز کشیدن در زیر نور آفتاب به پوست تان روغن برنزه و ضد آفتاب بزنید. به قسمت هایی از پوست نظیر سر زانوها، قوزک پا، آرنج ها و ... که تیره تر هستند لایه غلیظی از کرم ضد آفتاب بزنید تا این قسمت های پوست در زمان آفتاب گرفتن بیش از حد تیره نشوند. محصولات روغن برنزه به روند برنزه شدن پوست سرعت می بخشند. این نوع روغن ها همچنین حاوی مقداری ضد آفتاب هستند تا از سوختگی پوست در زمان برنزه شدن جلوگیری شود. بعد از ماساژ دادن پوست با روغن مخصوص برنزه هر چند دقیقه یک بار به کمک آب پاش پوست بدن تان را مرطوب نمایید.اگر تمایل دارید برنزه شدن پوست تان خاص و جذاب تر به نظر برسد می توانید از اسپری مخصوص برنزه شدن استفاده کنید. این نوع اسپری ها در انواع رنگ های مختلف تولید می شوند و به کمک آن ها پوست شما برنزه طلایی، برنزه شکلاتی و ... می شود. 

 

4.    زمان مناسب برای برنزه کردن با آفتاب : 


برای گرفتن نتایج مناسب بهتر است قبل از ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر برای برنزه کردن پوست با آفتاب اقدام کنید. هرگز برنزه کردن پوست را بین ساعت های 12 تا 15 انجام ندهید زیرا در طول این بازه زمانی نور خورشید بسیار شدید است و پوست شما دچار سوختگی می شود. 


5.    دراز کشیدن در مقابل نور خورشید : 


بعد از زدن ضد آفتاب و روغن برنزه می توانید برای برنزه شدن پوست به مدت 30 دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرید. توجه داشته باشید که بعد از گذشت 15 دقیقه باید مجددا به همه قسمت ها پوست کرم ضد آفتاب بزنید و به سمت دیگر بدن تان بچرخید تا همه قسمت های پوست بدن تان برنزه شوند. در دفعات بعدی می توانید بین 45 تا 60 دقیقه زیر نور خورشید دراز بکشید. 
به این نکته توجه داشته باشید که کرم ضد آفتاب بعد از گذشت 30 دقیقه قدرتش را از دست می دهد و باید مجددا استفاده گردد. ضد آفتاب فقط از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند و مانع از برنزه شدن پوست نمی گردد بنابراین استفاده مداوم از این نوع کرم را هرگز فراموش نکنید. برای امنیت بیشتر پوست خود می توانید برنزه کردن با آفتاب را به صورت تدریجی انجام دهید. 


6.    استفاده از کرم و لوسیون افترسان ( کرم بعد از آفتاب ) : 


بعد از برنزه کردن با آفتاب بهتر است از افترسان استفاده کنید. این نوع کرم و یا لوسیون و ژل ها میزان آسیب های ناشی از اشعه های مضر نور خورشید را به حداقل می رساند. به این نکته نیز توجه داشته باشید بعد از آفتاب گرفتن بلافاصله دوش نگیرید و پوست تان را نشویید. 

 

5 نکته مهم در مورد آفتاب گرفتن و برنزه شدن


در زمان آفتاب گرفتن و برنزه شدن این 5 نکته را به خاطر بسپارید : 


•    نکته اول ( نسوزید ولی برنزه شوید ) : 


برای برنزه کردن با آفتاب در اولین جلسه حداکثر نیم ساعت زیر نور خورشید دراز بکشید. هر 15 دقیقه یک بار باید به سمت دیگر بدن تان بچرخید. شایان ذکر است که نباید به صورت روزانه حمام آفتاب بگیرید و بهتر است به صورت یک روز در میان زیر نور خورشید دراز بکشید تا پوست تان استراحت کاملی داشته باشد. در دومین جلسه می توانید به مدت حداکثر 45 دقیقه زیر نور خورشید دراز بکشید. در سومین جلسه می توانید 60 دقیقه زیر نور آفتاب دراز بکشید. در طول 60 دقیقه بهتر است 15 دقیقه به پشت، 15 دقیقه به سمت جلو، 15 دقیقه به پهلوی راست و 15 دقیقه نیز به پهلوی چپ تان بخوابید. 


•    نکته دوم ( در زمان آفتاب گرفتن برای برنزه شدن لوازم زیر را به همراه داشته باشید ) :


1.    زیرانداز با کیفیت و نرم 
2.    عینک آفتاب استاندارد و بزرگ  
3.    پوشیدن لباس های مناسب 
4.    بطری آب 
5.    کرم ضد آفتاب با SPF بیشتر از 30
6.    روغن برنزه 
7.    کلاه لبه دار یا دستمال سر برای پوشاندن کامل موی سر 
8.    حوله تمیز 
9.    دمپایی 
10.  در صورت همراه داشتن گوشی حتما از محافظ حرارتی مخصوص گوشی همراه استفاده کنید. 
11.  کرم افترسان 
12.  نوشیدنی دلخواه 

 

•    نکته سوم ( نوشیدن آب به مقدار کافی ) : 


برای اینکه بدن شما هیدراته بماند و دچار کم آبی نشوید بهتر است در زمان آفتاب گرفتن مایعات و آب به مقدار زیادی بنوشید. 


•    نکته چهارم ( استفاده از محصولات روغن برنزه مناسب ) : 


برخی از افراد قبل از برنزه کردن با آفتاب از هر روغنی نظیر روغن بچه، وازلین و ... برای پوست خود استفاده می کنند. این کار نادرست است زیرا برای آفتاب گرفتن روغن های مخصوص برنزه تولید شده اند. این روغن ها دارای ترکیبات مغذی برای پوست هستند و باعث آبرسانی پوست می شوند. در نتیجه بهتر است شما قبل از برنزه کردن با آفتاب به قسمت هایی از پوست تان که تمایل دارید برنزه شوند روغن مخصوص برنزه بزنید. 
بعد از اینکه تایم آفتاب گرفتن  به اتمام رسید حتما از افترسان استفاده کنید. این نوع کرم ها و ژل ها از خشک شدن پوست و محو شدن رنگ برنزه پوست جلوگیری می کنند. 


•    نکته پنجم ( در زمان برنزه کردن با آفتاب وضعیت تان را در طی بازه زمان هایی مشخص تغییر دهید) :


توجه داشته باشید با انجام این کار از سوختن یک ناحیه از پوست بدن جلوگیری می شود. در صورتی که فقط یک قسمت از پوست بدن تان را در برابر اشعه خورشید قرار دهید بدون شک این قسمت دچار سوختگی می شود. 

 

سخن پایانی : 


بسیاری از افراد برای برنزه شدن پوست خود از روش برنزه کردن پوست با آفتاب استفاده می کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد می باشید بهتر است قبل از دراز کشیدن در زیر نور خورشید غذاهایی نظیر سیب زمینی شیرین، کلم پیچ یا هویج بخورید. این غذاها باعث می شوند تا روند برنزه شدن پوست شما سریع تر انجام شود و پوست تان دچار سوختگی نشود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر در زمان آفتاب گرفتن دچار سردرد یا سرگیجه شدید باید بلافاصله از زیر نور آفتاب بلند شوید و در سایه قدم بزنید سپس دوش بگیرد. 
 

برچسب ها:
دیدگاه شما چیست؟